Sort by

Holli has logged 41 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1958
×
Edit this entry  
28
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
23
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
21
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Edit this entry  
15
Driveways

Driveways

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Simple Life

A Simple Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
James White

James White

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Senso

Senso

1954
×
★★★½
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry