Sort by

Ayo Edebiri has logged 117 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Movie Stars

The Last Movie Stars

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
Read the review Edit this entry  
29
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Gambler

The Gambler

1980
×
Read the review Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
EO

EO

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Aftersun

Aftersun

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
The Menu

The Menu

2022
×
Edit this entry  
26
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Flawless

Flawless

2007
×
Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
Edit this entry  
22
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Novice

The Novice

2021
×
Edit this entry  
22
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
Edit this entry  
17
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
Edit this entry  
07
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
Edit this entry  
27
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
Edit this entry  
24
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
Edit this entry  
20
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Barbarian

Barbarian

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry