FukBirds has logged 314 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
Edit this entry  
25
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Eagle with Two Heads

The Eagle with Two Heads

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Pied Piper

The Pied Piper

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Weird Simpsons VHS

Weird Simpsons VHS

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hey World!

Hey World!

2019
×
Edit this entry  
30
Guy Maddin: Waiting for Twilight

Guy Maddin: Waiting for Twilight

1997
×
Read the review Edit this entry  
29
Twilight of the Ice Nymphs

Twilight of the Ice Nymphs

1997
×
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beast From 20,000 Fathoms

The Beast From 20,000 Fathoms

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Conrad and Butler Take a Vacation

Conrad and Butler Take a Vacation

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry