Sort by

alma has logged 46 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★½
Edit this entry  
16
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
It Follows

It Follows

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Juno

Juno

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Her

Her

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
½
Edit this entry  
27
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry