• Aferim!

    ★★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★★

  • Guilty of Romance

    ★★★★★

  • Death Proof

    ★★★★★

  • Paprika

    ★★★★★

  • The Girl from Monday

    ★★★★★

  • 2046

    ★★★★★

  • Dark Water

    ★★★★★

  • No Such Thing

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Fireworks

    ★★★★★

  • Happy Together

    ★★★★★

  • Irma Vep

    ★★★★★

  • Muriel's Wedding

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • The God Crippled With One Leg

    ★★★★★

  • Sonatine

    ★★★★★

  • A Scene at the Sea

    ★★★★★

  • Days of Being Wild

    ★★★★★

  • Boiling Point

    ★★★★★

  • Violent Cop

    ★★★★★

  • As Tears Go By

    ★★★★★

  • Human Highway

    ★★★★★

  • Monkey Grip

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★★

  • Demon Seed

    ★★★★★

  • Wife to Be Sacrificed

    ★★★★★

  • From the Labour of Baruch d'Espinoza

    ★★★★★

  • THX 1138

    ★★★★★

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★★★

  • She-Devils on Wheels

    ★★★★★

  • Monk

    ★★★★★

  • The Trial

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★★

  • Floating Weeds

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Bonjour Tristesse

    ★★★★★