frolord has logged 58 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Edit this entry  
05
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tickled

Tickled

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★
Edit this entry  
22
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Breathless

Breathless

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Torch Song Trilogy

Torch Song Trilogy

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Edit this entry  
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
Edit this entry  
24
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
Edit this entry  
23
The Cruise

The Cruise

1998
×
Edit this entry  
18
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Society

Society

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
Edit this entry