Sort by

friendofhagrid has logged 374 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Restoration

The Restoration

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Christmas Class Reunion

Christmas Class Reunion

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unlocking Christmas

Unlocking Christmas

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Five More Minutes: Moments Like These

Five More Minutes: Moments Like These

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Note

The Christmas Note

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Work and the Glory III: A House Divided

The Work and the Glory III: A House Divided

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: The Origin of O-Ren

Kill Bill: The Origin of O-Ren

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Family Man

The Family Man

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
A Royal Corgi Christmas

A Royal Corgi Christmas

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Work and the Glory II: American Zion

The Work and the Glory II: American Zion

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Legacy

Legacy

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Bramble House Christmas

A Bramble House Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Northman

The Northman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shane

Shane

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Nanny

The Royal Nanny

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Meet the Mormons

Meet the Mormons

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Holiday Engagement

Holiday Engagement

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Testaments

The Testaments

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Legacy

Legacy

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Maverick

Maverick

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Saratov Approach

The Saratov Approach

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Great American Cowboy

The Great American Cowboy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Christ Child: A Nativity Story

The Christ Child: A Nativity Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Shoe Addict's Christmas

A Shoe Addict's Christmas

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
The Pallbearer

The Pallbearer

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Holiday Spectacular

A Holiday Spectacular

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Bride for Christmas

A Bride for Christmas

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry