Sort by

freya. has logged 297 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Corsage

Corsage

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read other review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read other review Edit this entry  
12
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
09
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
02
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
28
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★½
Edit this entry  
15
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
08
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★½
Edit this entry  
14
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Rosaline

Rosaline

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Emily

Emily

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary A.D. (After Dad)

Rosemary A.D. (After Dad)

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Drop Out

Drop Out

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
The Riley Sisters

The Riley Sisters

2022
×
★★
Edit this entry  
05
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Girl Picture

Girl Picture

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Female Perversions

Female Perversions

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry