• Superbad

    ★★★½

  • The Simpsons Movie

    ★★★

  • Ratatouille

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★½

  • The Pursuit of Happyness

    ★★★★

  • Blood Diamond

    ★★★★

  • Flushed Away

    ★★★½

  • The Benchwarmers

    ½

  • Get Rich or Die Tryin'

    ★★★

  • Ocean's Twelve

    ★★

  • Bridget Jones: The Edge of Reason

    ★★★

  • Layer Cake

    ★★★★

  • Hotel Rwanda

    ★★★★½

  • The Football Factory

    ★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★

  • Love Actually

    ★★★½

  • Holes

    ★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★★

  • 8 Mile

    ★★★★

  • City of God

    ★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★½

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★½

  • Cast Away

    ★★½

  • Sexy Beast

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★★½

  • Billy Elliot

    ★★★½

  • The Beach

    ★★★½

  • The Iron Giant

    ★★★

  • American History X

    ★★★★

  • Space Jam

    ★★½

  • Matilda

    ★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • After Hours

    ★★½

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★½

  • Assault on Precinct 13

    ★★★