Sort by

Frederick has logged 82 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blindness

Blindness

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dukes of Hazzard

The Dukes of Hazzard

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Coriolanus

Coriolanus

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
White House Down

White House Down

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Invincible

Invincible

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Number 23

The Number 23

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Grey

The Grey

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Darkest Hour

The Darkest Hour

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Squad

The Squad

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
A Haunted House

A Haunted House

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bolívar: el hombre de las dificultades

Bolívar: el hombre de las dificultades

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
10,000 BC

10,000 BC

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Elysium

Elysium

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rasputin: The Mad Monk

Rasputin: The Mad Monk

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shelter

Shelter

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Read the review Edit this entry