Sort by

John has logged 219 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Saint

Saint

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
King Kelly

King Kelly

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Red Christmas

Red Christmas

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Body

Body

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Found Footage 3D

Found Footage 3D

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pervert Park

Pervert Park

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Top of the Lake: China Girl

Top of the Lake: China Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
1922

1922

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry