Sort by

August Affleck has logged 190 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pinocchio: A True Story

Pinocchio: A True Story

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Evocation

Evocation

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
Read the review Edit this entry  
04
Animal House

Animal House

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trailer Park Boys Xmas Special

The Trailer Park Boys Xmas Special

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hasan Minhaj: The King's Jester

Hasan Minhaj: The King's Jester

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Los Hermanos/The Brothers

Los Hermanos/The Brothers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
Read the review Edit this entry  
01
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Axe

Bad Axe

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
05
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Incident at Restigouche

Incident at Restigouche

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Person to Person

Person to Person

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
This Changes Everything

This Changes Everything

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Breakfast with Blassie

My Breakfast with Blassie

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Read the review Edit this entry  
16
Feed the Kitty

Feed the Kitty

1952
×
Read the review Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Picnic

No Picnic

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Morbius

Morbius

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drawing Flies

Drawing Flies

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tropic Thunder: Rain of Madness

Tropic Thunder: Rain of Madness

2008
×
Read the review Edit this entry