Sort by

Frank has logged 454 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Kannathil Muthamittal

Kannathil Muthamittal

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
28
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life Without Principle

Life Without Principle

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hot Spot

The Hot Spot

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Secret Lives of Dentists

The Secret Lives of Dentists

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Who's Camus Anyway?

Who's Camus Anyway?

2005
×
★½
Edit this entry  
20
Breakfast of Champions

Breakfast of Champions

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love at Large

Love at Large

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
17
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
15
White Hole

White Hole

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Doll Face

Doll Face

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
He Will Find A Way Inside

He Will Find A Way Inside

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Love Letters

Love Letters

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Night Holds Terror

The Night Holds Terror

1955
×
★★★
Edit this entry  
11
SHOP: A Pop Opera

SHOP: A Pop Opera

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Red Hot Riding Hood

Red Hot Riding Hood

1943
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Peranbu

Peranbu

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★½
Edit this entry  
06
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★
Edit this entry  
06
Hereafter

Hereafter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★
Edit this entry  
05
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★½
Edit this entry  
04
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★
Edit this entry  
04
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ray Meets Helen

Ray Meets Helen

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry