Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Frank

Frank

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Frank
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Frank’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Minari

    Minari 2020

    ★★★ Watched 18 Apr 2021

    Minari is not mi kind of film, but is a great film in all its categories. Great music, great actors, sound, photography and it feels fresh.

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    Euphoria: Trouble Don't Last Always 2020

    ★★★★★ Rewatched 12 Apr 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Why does your life have a purpose and my dad's doesn't? 

    Fuck, I feel that. 
    This episode is like the perfect therapy for a bad day.

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    Batman v Superman: Dawn of Justice 2016

    ½ Rewatched 06 Jul 2020

    Zack Snyder is an excellent director, can't wait for him to eventually make good movies.

  • Teatro Penitenciario: Libertad Desde La Sombra

    Teatro Penitenciario: Libertad Desde La Sombra 2012

    ★★★½ Watched 07 Apr 2021

    Es raro ver a la gente sin cubrebocas

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong 2021

    ★½ Watched 05 Apr 2021

    Meh. Buenos madrazos.

  • The Social Network

    The Social Network 2010

    ★★★★★ Rewatched 05 Apr 2021

    Aaron Sorkin fan boy.

  • Vertigo

    Vertigo 1958

    ★★★ Watched 04 Apr 2021

    I feel like this movie didn't age well, but Hitchcock and his cinema are still very interesting to analyze.

  • Between Two Ferns: The Movie

    Between Two Ferns: The Movie 2019

    ★★ Watched 03 Apr 2021

    The jokes r good but the film is meh

  • Booksmart

    Booksmart 2019

    ★★★½ Watched 31 Mar 2021

    This shit is funny af

  • Pete Davidson: Alive from New York

    Pete Davidson: Alive from New York 2020

    ★★★ Watched 31 Mar 2021

    Not bad kid

  • The Father

    The Father 2020

    ★★★★½ Watched 31 Mar 2021

    I really need to hug Anthony Hopkins, he touched my heart in this movie.

  • Dick Johnson Is Dead

    Dick Johnson Is Dead 2020

    ★★★★ Watched 31 Mar 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Ironically I’m really happy that Dick Jonhson is still alive :)

Newer
Older
  • 1
  • …
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.