Sort by

FrankieSays has logged 103 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
He Never Died

He Never Died

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Senior Year

Senior Year

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Battlefield Baseball

Battlefield Baseball

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Waiting for Godot

Waiting for Godot

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Factotum

Factotum

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Unbeatable

Unbeatable

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Patrice O'Neal: Elephant in the Room

Patrice O'Neal: Elephant in the Room

2011
×
Edit this entry  
20
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Heneral Luna

Heneral Luna

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Battle of the Year

Battle of the Year

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lava

Lava

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
David Cross: The Pride Is Back

David Cross: The Pride Is Back

1999
×
Edit this entry  
14
Attack on Titan

Attack on Titan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Margaret Cho: Notorious C.H.O.

Margaret Cho: Notorious C.H.O.

2002
×
Edit this entry  
09
Ong Bak 3

Ong Bak 3

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Ong Bak 2

Ong Bak 2

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Edit this entry  
04
Jim Jefferies: Contraband

Jim Jefferies: Contraband

2008
×
Edit this entry  
28
Network

Network

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monday

Monday

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Adrift in Tokyo

Adrift in Tokyo

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★½
Read the review Edit this entry