Sort by

Richard has logged 881 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
H.H. Holmes: America's First Serial Killer

H.H. Holmes: America's First Serial Killer

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Key to Reserva

The Key to Reserva

2007
×
Edit this entry  
30
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Edit this entry  
30
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★
Edit this entry  
29
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Twixt

Twixt

2011
×
★★
Edit this entry  
26
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Bully

Bully

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Frosty Returns

Frosty Returns

1992
×
Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
21
Salt

Salt

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Emperor

Emperor

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Black Mask 2: City of Masks

Black Mask 2: City of Masks

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Dawn

Red Dawn

2012
×
★½
Edit this entry  
20
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Krull

Krull

1983
×
★★★
Edit this entry  
20
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★
Edit this entry  
12
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
Seventh Moon

Seventh Moon

2008
×
★★½
Edit this entry  
09
Devil Girl 18

Devil Girl 18

1993
×
★½
Edit this entry  
09
The Unpublicizable File

The Unpublicizable File

1993
×
★★½
Edit this entry  
08
Fear

Fear

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
Thale

Thale

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bundy: A Legacy of Evil

Bundy: A Legacy of Evil

2008
×
Edit this entry  
05
Our Neighbour Detective

Our Neighbour Detective

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pathfinder

Pathfinder

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nanking

Nanking

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Mexican Werewolf in Texas

Mexican Werewolf in Texas

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Rosy-Fingered Dawn: A Film on Terrence Malick

Rosy-Fingered Dawn: A Film on Terrence Malick

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Absence of Malick

Absence of Malick

2003
×
Edit this entry  
25
The Sadist

The Sadist

1963
×
★★★½
Edit this entry  
25
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Extraterrestrial Visitors

Extraterrestrial Visitors

1983
×
Edit this entry  
23
Night Train to Terror

Night Train to Terror

1985
×
★★★★
Edit this entry