Richard has logged 573 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jerry Seinfeld: I'm Telling You for the Last Time

Jerry Seinfeld: I'm Telling You for the Last Time

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Cadaver Christmas

A Cadaver Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Neighbour No. 13

Neighbour No. 13

2005
×
★★½
Edit this entry  
29
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
No More Comics!

No More Comics!

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Antichrist

The Antichrist

1974
×
★★½
Edit this entry  
28
Murder on a Sunday Morning

Murder on a Sunday Morning

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
The Shark Is Still Working: The Impact & Legacy of Jaws

The Shark Is Still Working: The Impact & Legacy of Jaws

2007
×
Edit this entry  
25
Whiteout

Whiteout

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Steel Trap

Steel Trap

2007
×
★★
Edit this entry  
24
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Uninvited

Uninvited

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Edit this entry  
19
Slaughter Claus

Slaughter Claus

2011
×
½
Edit this entry  
19
Yule Die

Yule Die

2010
×
★½
Edit this entry  
19
The Christmas Toy

The Christmas Toy

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Campfire Tales

Campfire Tales

1991
×
★★★
Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Edit this entry  
17
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Edit this entry  
17
Wolf Cabin

Wolf Cabin

2010
×
½
Edit this entry  
16
Mom

Mom

1991
×
★★★½
Edit this entry  
16
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1972
×
★★★½
Edit this entry  
16
Kon-Tiki

Kon-Tiki

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Seeds

Seeds

1968
×
★★
Edit this entry  
15
Tales of the Third Dimension

Tales of the Third Dimension

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
CJ7: The Cartoon

CJ7: The Cartoon

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Whoever Slew Auntie Roo?

Whoever Slew Auntie Roo?

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
August Underground's Penance

August Underground's Penance

2007
×
★½
Edit this entry  
11
August Underground's Mordum

August Underground's Mordum

2003
×
Edit this entry  
11
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sick Girl

Sick Girl

2007
×
★★½
Edit this entry  
10
August Underground

August Underground

2001
×
Edit this entry  
09
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★
Edit this entry