Sort by

frank has logged 228 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paradise Lost 3: Purgatory

Paradise Lost 3: Purgatory

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★½
Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Boy Interrupted

Boy Interrupted

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Youth

Youth

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Edit this entry  
10
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Icarus

Icarus

2017
×
Edit this entry  
27
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry