Sort by

fran has logged 29 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eden

Eden

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Haywire

Haywire

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Read the review Edit this entry  
04
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry