Sort by

fran has logged 166 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Report

The Report

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Plus One

Plus One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Duet for Cannibals

Duet for Cannibals

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rover

The Rover

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry