Sort by

fran has logged 100 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Menashe

Menashe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry