Francesco27 has logged 55 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Name is Francesco Totti

My Name is Francesco Totti

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Thor

Thor

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Shutter

Shutter

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Edit this entry