Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Babysitter

The Babysitter

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Collateral

Collateral

2004
×
Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Read prior review Edit this entry