• Ghost World

    Ghost World

    ★★★½

    There is a phrase that becomes increasingly meaningful as I enter the next stage of my life, similarly to what Rebecca and Edin experience in the film. "The inevitability of change might be the only universal constant". It's a little corny, possibly inaccurate even, but unfortunately for all three of us it is also very true.

    The depresssing and ironic nature of this feeling is what "Ghost World" captures so marvelously.

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★★

    Note to self: never give up any type of personal or sensitive information to significant others in order to have an advantage at the time of arguing.

  • Sullivan's Travels

    Sullivan's Travels

    ★★★★½

    I would love to see a Lubitsch film with Veronica Lake.

  • Bridesmaids

    Bridesmaids

    ★★★½

    After going on a vacation with 15 other "friends" I found this incredibly comforting. Yeah its a comedy for the most part but, it also provokes great anxiety, reflection and truthfulness while presenting great points about friendship.

    Also, can i just say that Rose Byrne

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★

    I feel like this is more of a terrifying horror film for “nice guys” than an actual empowering film for women. But hey, I’m a dude, so maybe I should just shut the fuck up.

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★★★

    “My husband and his indestructible head”

    *Infinity War flashbacks intensify*

  • Shadow of a Doubt

    Shadow of a Doubt

    ★★★★½

    Hitchcock had me feeling like I was a total creep for the entirety of the runtime for interpreting the Charlie-Charlie relationship as kind of incest-ish, I’m so glad other people thought the same. I just wonder how far the master of suspense would have gone without the limitations of the The Code. Although, for him to be able to craft something as tense and gripping as Shadow of a Doubt in that era is precisely why he is the best.

  • Saboteur

    Saboteur

    ★★★★

    By turning the “spy organization” of The 39 Steps into a “terrorist conglomerate” in Saboteur, the latter gains a lot of contemporary relevant stakes and it’s suspense is highly benefited.

  • The Vast of Night

    The Vast of Night

    An impressive homage to a time when aliens in film wasn’t a genre of it’s own but a substantial instrument in well done horror.

  • Pieces of a Woman

    Pieces of a Woman

    ★★★

    Yes, the first 30 minutes are an absolute tour the force and should be dissected, examined and analyzed over and over again; however, the following 10-15 minutes was when the film had me the most captivated. The haunting imagery of Vanessa Kirby’s character, showing an eeriness on the surface but letting the audience see beyond that by subtle yet eloquent looks, is where her performance starts to show its power.

  • Yes, God, Yes

    Yes, God, Yes

    ★★★½

    Similarly to Shithouse, the film has a very honest and sensitive portrayal of very relatable experiences; so relatable in fact that when the more cinematic moments are presented, they stand out more than one would like. In both, the verisimilitude can be put to question, however, that does not take subtract from the message that I imagine I would have liked to have taken away from the actual experience rather than from their cinematic reincarnations.

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★½

    This brought back so much anxiety that I hadn’t experienced for a while due to the pandemic, truly terrifying stuff.