Franbot41 has written 98 reviews for films during 2020.

  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    Less than 24 hours ago abortion was legalized in my country, so I don’t think there was a more perfect time for me to finally watch this.

  • The Devil's Advocate

    The Devil's Advocate

    ★★★

    The “last shot-banger credits’ song” combo is definitely an all-timer.

  • Freeway

    Freeway

    ★★★½

    Freeway blatantly invokes Pulp Fiction in order to twist the Little Red Riding Hood fairy tale into a dark but immensely entertaining reimagination. 

    Although, it is not a perfect borrowing of Tarantino’s second directorial effort. Despite having some social commentary and themes that are more clearly spelled out, it does not have the courage to go to the lengths that Quentin did when it comes to the visual representation of such. Still, it has some daring scenes but it relies…

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★

    I wish for the DCEU to be rebooted

  • Soul

    Soul

    ★★★½

    Pixar please cool it down with the pure concept films, some of us want a story in there too.

  • Remember the Night

    Remember the Night

    ★★★½

    “Well I-... I’m not exactly ugly...”

    Talk about an understatement...

  • High Fidelity

    High Fidelity

    ★★★★

    This and Scott Pilgrim vs. the World form the perfect “Personally (not so personally) attack every straight, white, young adult male” double feature.

  • Let Them All Talk

    Let Them All Talk

    ★★★

    I sense that I would have enjoyed this a lot more if it was a book.
    The performances are pretty great when you take into account the amount of improvising that went into them, and I love the natural lighting that perfectly complements the tone.
    However, the thematic density and complex dynamics between the characters could have been better explored in a less straightforward way of storytelling.

  • Being There

    Being There

    ★★★★½

    i love how this whole film is completely spoken in cursive and lower cases. 

  • Jerry Maguire

    Jerry Maguire

    ★★★½

    You can literally see the film struggle to figure itself out for most of the first half, but once it gets going it will not stop until you’re fully sobbing. 
    Also, I don’t think I’ve ever seen anyone come as close at resembling the essence of Audrey Hepburn as Renée Zellweger does in this film. One of the sweetest performances of the last 25 years.

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    Baby Drummer 

  • Mank

    Mank

    If Citizen Kane talks about how even thousands of stories could not define a man, then Mank is about the thousands of stories that lead a man to ultimately create the story that will forever define him.