• To Be or Not to Be

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★½

  • Suspicion

    ★★★

  • Dumbo

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Lady Eve

  • High Sierra

    ★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★

  • Remember the Night

    ★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Ninotchka

    ★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★½

  • The Rules of the Game

  • The Lady Vanishes

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • Grand Illusion

  • A Night at the Opera

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • Design for Living

    ★★★★

  • Dinner at Eight

    ★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

  • Man with a Movie Camera

  • Show People

    ★★★

  • The Passion of Joan of Arc

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • Entr'acte

  • Return to Reason

  • Nanook of the North

  • Rhythm 21

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

  • The Birth of a Nation

  • A Trip to the Moon

  • Demolition of a Wall

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Baby's Meal

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Dispuesto a todo

    ★½