Franbot41 has logged 18 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rango

Rango

2011
×
Edit this entry  
28
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
27
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
Edit this entry  
25
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry  
21
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
Edit this entry  
12
Wanda

Wanda

1970
×
Edit this entry  
11
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Deal

The Deal

2008
×
Read the review Edit this entry  
06
Illumination

Illumination

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry