Francesco has logged 174 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man Up

Man Up

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Show Me a Hero

Show Me a Hero

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Kill

Good Kill

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Gunman

The Gunman

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Siege

The Siege

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rover

The Rover

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Mea Culpa

Mea Culpa

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Falling

The Falling

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Kajaki

Kajaki

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Run All Night

Run All Night

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Focus

Focus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Divergent

Divergent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry