Sort by

luisa has logged 46 entries for films during December 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★
Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lili Carabina

Lili Carabina

1988
×
★★
Edit this entry  
24
Bright

Bright

2017
×
Edit this entry  
23
Stronger

Stronger

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Colossal

Colossal

2016
×
★★
Edit this entry  
21
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Voyeur

Voyeur

2017
×
Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
Tonight She Comes

Tonight She Comes

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Santa Fe Trail

Santa Fe Trail

1940
×
★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Unconquered

Unconquered

1947
×
★★★
Edit this entry  
12
The Sad Sack

The Sad Sack

1957
×
★★★
Edit this entry  
11
The Opposite Sex

The Opposite Sex

1956
×
★★★
Edit this entry  
11
That's My Boy

That's My Boy

1951
×
★★
Edit this entry  
11
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
Edit this entry  
10
Loveless

Loveless

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
09
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★
Edit this entry  
09
Hell's Angels

Hell's Angels

1930
×
★★★
Edit this entry  
08
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
08
Killed the Family and Went to the Movies

Killed the Family and Went to the Movies

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rawhide

Rawhide

1951
×
★★
Edit this entry  
08
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
06
It Is Not the Homosexual Who Is Perverse, But the Society in Which He Lives

It Is Not the Homosexual Who Is Perverse, But the Society in Which He Lives

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
03
Breathe

Breathe

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
The Damned

The Damned

1963
×
★★★
Edit this entry  
01
The Black Swan

The Black Swan

1942
×
★★★
Edit this entry