Francesco has logged 138 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
In Her Hands

In Her Hands

2018
×
Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Heidi

Heidi

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
17
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
05
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mosul

Mosul

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Edit this entry  
06
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Edit this entry  
05
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
04
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★½
Edit this entry  
02
The Road

The Road

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★
Edit this entry  
29
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★½
Edit this entry  
28
Archangel

Archangel

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Diplomacy

Diplomacy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★
Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
Edit this entry  
17
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Outrage

Outrage

2010
×
★★½
Edit this entry  
11
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Good Morning, Night

Good Morning, Night

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★½
Edit this entry  
08
PlayTime

PlayTime

1967
×
Edit this entry  
01
Bad Tales

Bad Tales

2020
×
★★
Edit this entry