Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Do Re Mi

Do Re Mi

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
'Merika

'Merika

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gaano Kadalas Ang Minsan?

Gaano Kadalas Ang Minsan?

1982
×
Read the review Edit this entry  
28
Oil and Water

Oil and Water

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Colegiala

Colegiala

1957
×
Read the review Edit this entry  
26
Lament

Lament

1990
×
Edit this entry  
26
Lightning

Lightning

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
ABCD

ABCD

1985
×
Edit this entry  
23
Alias: Baby Tsina

Alias: Baby Tsina

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Darna vs. The Planet Women

Darna vs. The Planet Women

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jam Session

Jam Session

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vesuvius

Vesuvius

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
Darna and the Giants

Darna and the Giants

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Revolutions Happen Like Refrains in a Song

Revolutions Happen Like Refrains in a Song

1987
×
Read the review Edit this entry  
12
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Annie Batungbakal

Annie Batungbakal

1979
×
Read the review Edit this entry  
05
Batu-Bato sa Langit (Ang Tamaa'y Huwag Magagalit..!)

Batu-Bato sa Langit (Ang Tamaa'y Huwag Magagalit..!)

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mahirap Palang Magpalaki ng Asawa!

Mahirap Palang Magpalaki ng Asawa!

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Angel

Angel

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It's Love I'm After

It's Love I'm After

1937
×
Read the review Edit this entry  
31
Mula Sa Puso

Mula Sa Puso

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
Biktima

Biktima

1990
×
Read the review Edit this entry  
28
Sandra

Sandra

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lilet

Lilet

1971
×
Read the review Edit this entry  
21
Niña Bonita

Niña Bonita

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prodigal Son

The Prodigal Son

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hijo de Familia

Hijo de Familia

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Luv Text

Luv Text

2001
×
Read the review Edit this entry  
05
Ikaw Pa... Eh Love Kita

Ikaw Pa... Eh Love Kita

1995
×
Read the review Edit this entry  
02
Luneta

Luneta

1954
×
Read the review Edit this entry  
16
Crying Ladies

Crying Ladies

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
El Robo

El Robo

1957
×
Read the review Edit this entry  
12
Ilocana Maiden

Ilocana Maiden

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stardoom

Stardoom

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Weighed But Found Wanting

Weighed But Found Wanting

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dipped in Gold

Dipped in Gold

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Luneta

Luneta

1954
×
Read the review Edit this entry  
06
Welcome Back, Mr. McDonald

Welcome Back, Mr. McDonald

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kids Return

Kids Return

1996
×
Read the review Edit this entry  
06
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
Read the review Edit this entry  
10
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
Read the review Edit this entry  
07
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
Read the review Edit this entry  
06
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
John en Marsha '85 sa Probinsya

John en Marsha '85 sa Probinsya

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

1997
×
Edit this entry  
29
Enter Love

Enter Love

1998
×
Read the review Edit this entry