• Shangri-La

  • Count

  • A Meditation on the Possible Ending of the Mythical Bird Adarna

  • The New Faces of Dreams and Mysteries

  • Gunam- Gunam X Guni Guni

  • Akong Pinalangga

  • Alimungaw: Filming In A Time Of Uncertainty

  • Random People

    ★★★½

  • Kneading Nothing

  • From Itogon To London

  • The Right To Life

  • Framed

  • Flame

  • Joy Is My Mother's Name

  • Soul Fish

  • Endless Oven

  • Lonely Girls

  • Fan Girl

  • You Animal! The Nimfa Dimaano Story

  • Dear Ma

  • I Care a Lot

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • The Social Dilemma

  • Promising Young Woman

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Happy Old Year

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Aswang

    ★★★★

  • Metamorphosis

  • The Same People

  • Kim Ji-young, Born 1982

    ★★★½

  • Cleaners

  • Maleficent: Mistress of Evil

  • Downton Abbey

    ★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★½

  • The Kingmaker

  • Uncut Gems

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Heist School

  • Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

  • Edward

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Men in Black: International

    ★½

  • L'Observateur

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★

  • Mr. Li

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Shazam!

    ½

  • Five Feet Apart

    ★★

  • Rain

  • Captain Marvel

  • Elise

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Mary Poppins Returns

    ★★★★½

  • The Grinch

    ★★★

  • Ode to Nothing

  • Billie and Emma

    ★★

  • Heaven's Waiting

    ★★★½

  • Venom

    ★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • BNK48: Girls Don't Cry

  • Signal Rock

  • Waiting for Sunset

    ★★★★