Forrest has logged 38 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spies

Spies

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The War of the Robots

The War of the Robots

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Indian in the Cupboard

The Indian in the Cupboard

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
El sur

El sur

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
In Old Chicago

In Old Chicago

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Street Angel

Street Angel

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Go West

Go West

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Store

The Big Store

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
At the Circus

At the Circus

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Room Service

Room Service

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sisters of Death

Sisters of Death

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gangster Story

Gangster Story

1959
×
Read the review Edit this entry  
06
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Go-Between

The Go-Between

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry