Sort by

gwyn has logged 95 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Edit this entry  
28
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
27
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★
Edit this entry  
21
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Edit this entry  
09
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Internes Can't Take Money

Internes Can't Take Money

1937
×
★★★
Edit this entry  
25
You Belong to Me

You Belong to Me

1941
×
★½
Edit this entry  
24
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crime of Passion

Crime of Passion

1956
×
★★★
Edit this entry  
20
Gypsy

Gypsy

1962
×
★★★
Edit this entry  
17
Escape to Burma

Escape to Burma

1955
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lady of Burlesque

Lady of Burlesque

1943
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
09
Annie Oakley

Annie Oakley

1935
×
★½
Edit this entry  
08
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lady of Burlesque

Lady of Burlesque

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pagpag: Nine Lives

Pagpag: Nine Lives

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Maid in Malacañang

Maid in Malacañang

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Walk on the Wild Side

Walk on the Wild Side

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bituing Walang Ningning

Bituing Walang Ningning

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Women

The Women

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Ladies

The Ladies

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Umma

Umma

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★½
Edit this entry  
06
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Edit this entry