Sort by

helena has logged 98 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★½
Edit this entry  
03
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Edit this entry  
24
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Blackbird

Blackbird

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
31
Little Children

Little Children

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Edit this entry  
29
Iris

Iris

2001
×
★★
Edit this entry  
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Little Chaos

A Little Chaos

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Crash Landing on You

Crash Landing on You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★
Edit this entry  
28
A Modern Farewell

A Modern Farewell

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★½
Edit this entry