• The Hobbit: An Unexpected Journey

    The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★½

    I really like LOTR, the movie trilogy is one of the most amazing and memorable movie sagas in a lot of ways, characters, dialogues, locations, score, effects, action, cast, all great, so the Hobbit unfortunately doesn't feel as great as one could expect due to it's predecessor. I like it, even more than I remembered doing, the obvious problems are that the Hobbit trilogy feels like it would worked better in a single long movie instead of three and the…

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★½

    This is a great movie overall, easily the best and my favorite from the Nolan trilogy, I think it deserves all the praise it gets. It is really good, I really like it and I'm really glad to have rewatched it. But even if I think TDK is the better movie overall, and the good things from the other movies are better here, I think Begins does a better job being about Batman/Bruce Wayne. And it makes sense, Begins is…

  • Batman Begins

    Batman Begins

    ★★★★

    Today I realized that I had never really watched Batman Begins before, this was the first time, but by watching the other two (and maybe some bits of this one) I tought I had watched it before. And I liked it, sometimes it feels a bit long but is enjoyable overall, the cast is great, the score is great, the action scenes are good and is an amazing origin story for Batman. Glad to have actually watched it now.

  • Edge of Tomorrow

    Edge of Tomorrow

    ★★★★★

    WOW. I really really love this movie. Still one of my all time favorite movies. It still has that magic for me. A smart, charming and amazing movie with fun moments, great action and hearth. This has all the elements to make me love it as much as I do, in a general way I love the cast, the plot, the shots, the action, the setting, the dialogues, the music, the acting and characters, but there are some specific things…

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★½

    Really glad to have finally watched Vol. 2 and more glad of doing after watching Vol. 1 yesterday. While I liked 1 more, this one is also very good and makes perfect sense that Kill Bill was supossed to be just one gargantuan action movie, a action movie with pride in his roots and that leaves that same inspiration for future action movies. I love it as a whole, individually I like more Vol. 1 overall, mainly for all the fights, specially the Gogo one, but this one also have great momentos and that fight vs. Elle and the Climax vs. Bill are hype.

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

    I really like the first half and I love the second half, great characters, great action, great choreographies , great scenes. The Gogo fight still one of my favorite movie fights, hype. Glad to have rewatched it.

  • Iron Man

    Iron Man

    ★★★★

    This one still holds really well, and more so being the first (second) MCU movie and first Iron Man movie, very charming, a fun and good time overall, the cast is great, I would like it more if Don Cheadle were Rhodey since this one, Jeff and Gwyneth are great, and RDJ is IRON MAN, he is a prefect Stark/Iron Man since the very beginning. Muy favorite from the Iron Man trilogy. Glad to have rewatched it.

  • Enter the Dragon

    Enter the Dragon

    ★★★★

    This was such a good time, a lot of great action/combat, all the characters were fun to watch even when they weren't fighting, some good lines, some iconic scenes and Bruce Lee Is really amazing here, everything he does looks really cool, he knew what he was doing, and that nunchaku scene is really really HYPE.
    Really glad to have finally watched it.

  • Shrek

    Shrek

    ★★★★

    Shrek is stillsuch good time overall, such a fun and charsimatic movie. Of course nostalgia is involved here, but I think is a really well done animated movie, really impresive for the time, and honestly the latinamerican dub dices wonders for me, I'm not used to the english voices (except for Eddie Murphy) so in Spanish the jokes land even better for me.

    ¿Tu conoces a Pin Pon?

    -¿Pin Pon? Si es un muñeco guapo y de cartón
    Se lava la carita
    -¡¿SE LAVA LA CARITA?!
    ¡SI SE LAVA LA CARITA CON AGUA Y CON JABON!

    Always really glad to rewatch It.

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    I have really enjoyed every Tarantino movie I have watched so far, I watched some of them for the first time and also rewatched others in 2020, so I really wanted to rewatch Inglorious Basterds, which was my first Tarantino movie and I haven't rewatched it in years and I remember it being really good. And I wasn't dissapointed, I love it, still one of my favorite movies, really great, with a ton of memorable characters, scenes and dialogues, the cast is great overall, but Brad Pitt and Cristoph Waltz are incredible. Really glad to have rewatched it.

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★★½

    Really liked it the first time I watched it, loved it this time around. Great for watching with family or friends, a great and fun time, I really like the overall structure of the racing scenes, really well done. Really glad to have rewatched it.

  • Avengers: Age of Ultron

    Avengers: Age of Ultron

    ★★★★

    I rember my opinion of this movie being "I love the Avengers, I like this movie, not as much as the fiesta one, bit I like It, but it should be better" and is basically still the same. I really like it, on this rewatch I realize there Is a lot of things I really like about this one, and even if I would have liked more if Scarlett Witch and Quicksilver were Magneto related instead of gem related I…