Rafael has logged 296 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Papers, Please: The Short Film

Papers, Please: The Short Film

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
Edit this entry  
18
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★½
Edit this entry  
17
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Marvel Studios: Assembling a Universe

Marvel Studios: Assembling a Universe

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Forky Asks a Question: What Is Reading?

Forky Asks a Question: What Is Reading?

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Forky Asks a Question: What Is a Pet?

Forky Asks a Question: What Is a Pet?

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Forky Asks a Question: What Is a Leader?

Forky Asks a Question: What Is a Leader?

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Forky Asks a Question: What Is a Computer?

Forky Asks a Question: What Is a Computer?

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Forky Asks a Question: What Is Art?

Forky Asks a Question: What Is Art?

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Forky Asks a Question: What Is a Friend?

Forky Asks a Question: What Is a Friend?

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Forky Asks a Question: What Is Love?

Forky Asks a Question: What Is Love?

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Forky Asks a Question: What Is Time?

Forky Asks a Question: What Is Time?

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Forky Asks a Question: What Is Cheese?

Forky Asks a Question: What Is Cheese?

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Forky Asks a Question: What Is Money?

Forky Asks a Question: What Is Money?

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Lava

Lava

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Burn Out

Burn Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★
Edit this entry  
21
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry