Sort by

Tentin has logged 42 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
16 Days of Glory

16 Days of Glory

1986
×
Read the review Edit this entry  
28
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Turning Point

A Turning Point

1984
×
Read the review Edit this entry  
26
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sydney 2000: Stories of Olympic Glory

Sydney 2000: Stories of Olympic Glory

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Visions of Eight

Visions of Eight

1973
×
Read the review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Rock

White Rock

1977
×
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Olympia Part One: Festival of the Nations

Olympia Part One: Festival of the Nations

1938
×
Read the review Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lillehammer ’94: 16 Days of Glory

Lillehammer ’94: 16 Days of Glory

1994
×
Read the review Edit this entry  
18
Olivia

Olivia

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
Read the review Edit this entry  
14
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Comradeship

Comradeship

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Everlasting Moments

Everlasting Moments

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry