Sort by

Velizar has logged 349 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Edit this entry  
25
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
Edit this entry  
25
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★½
Edit this entry  
19
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Edit this entry  
13
Fracture

Fracture

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mulholland Falls

Mulholland Falls

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
The Hunger

The Hunger

1983
×
Edit this entry  
09
Psych: The Movie

Psych: The Movie

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Craig Ferguson: Tickle Fight

Craig Ferguson: Tickle Fight

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
05
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Death Sentence

Death Sentence

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
Edit this entry  
27
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
Edit this entry  
25
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Punisher

The Punisher

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Naked

Naked

1993
×
Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Heights

Heights

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Edit this entry