Sort by

jordan has logged 144 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
10
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
½
Edit this entry  
28
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
24
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Life

Life

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Oblivion

Oblivion

2013
×
Edit this entry  
15
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry