Focus has written 10 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Approach of Autumn

    The Approach of Autumn

    ★★★★

    The depressing and realistic portrayal of children young and naive in this world but trying their hardest to understand it.

  • Nothing But a Man

    Nothing But a Man

    ★★★★

    "I think if you tried living in a town like this instead of running free and easy you'd soon change your tune."

    "I doubt it."

  • Singing Behind Screens

    Singing Behind Screens

    ★★★★

    A Post Modern film about pirates directed by Olmi. That should be all you need to be persuaded into watching this.

  • A Special Day

    A Special Day

    ★★★★

    "if anything, fascism is anti-me"

    The camera glides smoothly and slowly over these apartments which sets the stage for the entire film. Taking place shortly before WW2 with the alliance of both Germany and Italy the combined military forces and its figures are idolized. A soon to be total war with all efforts, resources, and materials drained for the cause. The colors are dimmed and only the flags are brought forth and have attention drawn towards them. The radio broadcasts…

  • Apache Drums

    Apache Drums

    ★★★★

    Taking the established brittle and fragile community and forcing them into a situation during the final act where their cooperation is vital else they must accept their inevitable fate, together. Observing those who choose to accept their fate in what seems to be the final hours of their lives is moving both from the community and the Apaches themselves. Beautifully shot with gorgeous use of technicolor alongside tackling the themes of morals and the essence of belonging makes Apache Drums nothing short of brilliant.

  • Still Walking

    Still Walking

    ★★★★

    "That's why we invite him."

  • The Edge of the World

    The Edge of the World

    ★★★★

    The hills of Scotland...

  • Zazie dans le Métro

    Zazie dans le Métro

    ★★★★

    Best live adaptation of Looney Tunes I've ever seen with Velma as the lead.

  • Zoolander

    Zoolander

    ★★★★

    Still the pinnacle of cinema TBH.

  • Mirror

    Mirror

    ★★★★

    A dream I don't want to wake up from.