Sort by

Focus has logged 44 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Pixote

Pixote

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Passenger

Passenger

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Yellow Earth

Yellow Earth

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★
Edit this entry  
22
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
22
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
My Way Home

My Way Home

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
Coal Money

Coal Money

2009
×
Edit this entry  
19
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
My Ain Folk

My Ain Folk

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
My Childhood

My Childhood

1972
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
Kanal

Kanal

1957
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★
Edit this entry  
14
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
14
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Edit this entry  
09
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Edit this entry  
06
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Salt for Svanetia

Salt for Svanetia

1930
×
★★★½
Edit this entry  
03
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Edit this entry  
03
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★
Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Edit this entry  
01
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry