Sort by

Focus has logged 38 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
28
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
27
Naked

Naked

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
George Washington

George Washington

2000
×
★★½
Edit this entry  
26
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
26
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
25
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★
Edit this entry  
23
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
16
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Edit this entry  
10
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Kitty

Kitty

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Edit this entry  
07
Police

Police

1916
×
★★★
Edit this entry  
07
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Edit this entry  
06
Halcyon

Halcyon

2017
×
Edit this entry  
04
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★
Edit this entry  
03
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
02
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
01
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★
Edit this entry