Sort by

Focus has logged 332 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Overlord

Overlord

1975
×
★★★
Edit this entry  
30
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Edit this entry  
28
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Duelle

Duelle

1976
×
★★★½
Edit this entry  
26
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★½
Edit this entry  
22
Salaam Cinema

Salaam Cinema

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★
Edit this entry  
18
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★
Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
13
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★½
Edit this entry  
12
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★
Edit this entry  
10
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★½
Edit this entry  
07
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
After Life

After Life

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★
Edit this entry  
05
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★½
Edit this entry  
05
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★
Edit this entry  
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Pixote

Pixote

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry