Facu has logged 212 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shadows

Shadows

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Europeans

The Europeans

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Men of Honor

Men of Honor

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry