francis has logged 78 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
In the Heights

In the Heights

2021
×
Edit this entry  
19
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Town

The Town

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mega Shark vs. Giant Octopus

Mega Shark vs. Giant Octopus

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
03
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry