flytrapsamurai has logged 121 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Accused

Accused

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Below Her Mouth

Below Her Mouth

2016
×
½
Edit this entry  
25
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★½
Edit this entry  
16
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Virus Tropical

Virus Tropical

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ága

Ága

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Edit this entry  
10
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
To Be a Miss

To Be a Miss

2016
×
★½
Edit this entry  
18
It Follows

It Follows

2014
×
★★
Edit this entry  
17
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1992
×
Edit this entry  
29
Breathe

Breathe

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
A Case of You

A Case of You

2013
×
★★
Edit this entry  
24
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Elena

Elena

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Mask You Live In

The Mask You Live In

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Terra

Terra

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Manny & Lo

Manny & Lo

1996
×
★★★
Edit this entry  
03
M.F.A.

M.F.A.

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Serpentine Dance by Lina Esbrard

Serpentine Dance by Lina Esbrard

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
XXY

XXY

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Bref

Bref

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Silence Is a Falling Body

Silence Is a Falling Body

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The City and the Dogs

The City and the Dogs

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Bixa Travesty

Bixa Travesty

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Primas

Primas

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Praça Paris

Praça Paris

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Newness

Newness

2017
×
Edit this entry  
04
Virus Tropical

Virus Tropical

2017
×
★★★★
Edit this entry