Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Greta

Greta

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gia

Gia

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lolita

Lolita

1962
×
Edit this entry  
10
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wandering Heart

Wandering Heart

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Good Intentions

The Good Intentions

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Paranoids

The Paranoids

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Intruder

The Intruder

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Siamese Bond

The Siamese Bond

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Sleepwalkers

The Sleepwalkers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry