Will has written 79 reviews for films rated ★★★★★ .

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★★

    ayep

  • Mandy

    Mandy

    ★★★★★

    quite simply my favorite movie ever made

    I feel bad leaving this just as is so I'm going to add some more. My friend Patches recently suggested that Panos probably hung out with a bunch of awful washed up Hollywood spiritualist types who had a phenomenal time in the 60s and were sculpted into pure malevolence by the 80s because his dad was such a prolific director. i don't know if that's true, but if it is, it clicks perfectly…

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★★

    so, so amazing lol. masterful and so full of love for the craft

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    watched it again yep basically perfect

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    It is honestly incredible how well this movie holds up. It is also insane that it never feels corny, at least to me. just a true masterwork, perfectly of its time and also completely timeless. so many jawdropping shots, such incredible kinetic action

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

    transcendent in every sense of the word

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    WATCH THE PUMPKIN

  • Speed Racer

    Speed Racer

    ★★★★★

    my dad loved the speed racer anime as a kid so we were all super excited when this movie was announced, it was a big fixture of my childhood but I probably hadn't seen it since I was 13. I'd mentally lumped it in with like spy kids and stuff for some reason but I suspected I'd still love it watching it again

    i did not expect to be so completely enthralled. what an incredible movie, just oozes love at…

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    one thing that struck me was when Dave and Frank are eating their space food looking down at the BBC newscast it's probably one of the first times anyone was hunched over a screen eating food like that. even though everyone does it constantly now

    also the room at the end: the ornate furniture and paintings and fine china and art are the equivalent of fake rocks and small pools and ropes in a monkey cage in the zoo. this…

  • Pacific Rim

    Pacific Rim

    ★★★★★

    just absolutely perfect. just oozes sincerity and love, love for kaiju movies, love for science fiction, love for anime, love for video games, love for people. so beautiful and amazing that it's incredible this was made between 2010 and 2020. it simply does not get better than this

  • Pacific Rim

    Pacific Rim

    ★★★★★

    absolutely perfect. running at 1000% for 100% of the runtime. only GDT could make this movie have this much heart and it is crucial to the movies success. second one shouldn't even exist and I'm perfectly fine pretending it doesn't. every jaeger has it's own style of movement that makes it instantly identifiable, every actor is perfectly cast. everything feels so giant and heavy and real, everything is just perfect. the action is so well shot it's unbelievable

    one thing…