Will has written 52 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Matrix Reloaded

    The Matrix Reloaded

    ★★★★

    the matrix is absolutely not a movie most people saw and thought "this needs lore" but I really appreciate how much this totally swings for the fences. the front definitely suffers from a little uneven distribution of lore and action but once this movie hits its stride it's so sick

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★★

    butcher dudes are sooooooo cool

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    loses its way in the second quarter of the film but gets back into it. The first probably 45 minutes of this movie are absolutely amazing, so confident and funny and sick. i literally couldn't care less about the Harley Quinn solo stuff or the island stuff but overall this rocked. John Cena in particular crushes this role

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★★

    blows my mind that people don't like this movie lol

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★★

    damn. yup! i thought for a long time that we were "good at cgi now" and we would just look back at laugh at like, 1999-2016. nope. between this and the snyder cut i am realizing people are still figuring out how to make it look better and cooler and it can still rock my ass. yelled LETS GO out loud alone in my apartment multiple times. actually i think king of the monsters was kind of bad also. maybe even "bad." but i don't know. the camera stuff is so much better in the fights in this one its not even comparable

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

    honestly a blast. didn't see the original but I know it had comparatively very little cyborg so I have no desire to. yeah the story was weird but the effects and "big moments" had a ton of personality and just really fun crap going on. i could not stand steppenwolfs armor when they originally posted a pic but it looked awesome in the movie and the entire amazon scene with him was off the wall cool. just was so nice…

  • AVP: Alien vs. Predator

    AVP: Alien vs. Predator

    ★★★★

    honestly awesome lol. just playing with two of the coolest monster designs of all time like action figures. really wish it was R-rated but oh well. the queen is so amazing, the predator cloaking stuff is so sick. the pounded matte metal organic sci fi design of the early/mid 2000s holds such a special place in my heart even though it's so hideous at times lol, reminds me of a laser tag arena. absolutely loved this

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★★

    Very slow. Some gross parts! Wow that last .5 seconds of the movie!

  • Kong: Skull Island

    Kong: Skull Island

    ★★★★

    mounky

  • Possessor

    Possessor

    ★★★★

    this shit was nuts!!!! i do think there was maybe something missing like some have said but I don't know what. reminded me a lot of Panos Cosmatos' filmmaking honestly, lots of insane hallucinatory in camera effects and droney stuff. the real headline here is the acting, everybody knocked it out of the park but Christopher Abbott fucking CRUSHES it. I can't imagine playing this role. wow

    gore was off da chain nasty. some really cool closed loops in this. Wondering what was left out in the Uncut edition but I can prob guess

  • How the Grinch Stole Christmas

    How the Grinch Stole Christmas

    ★★★★

    this rating is not a joke. this movie is batshit insane on many levels and Jim carrey gives what I think can reasonably called a legendary performance. so many insane raunchy jokes that went over my head and as a kid lol

    if you rewatch this this year text me about it